Вести од индустријата

Зошто да се направи тест за стареење на батеријата или тест со висока ниска температура на крајниот производ и неговиот материјал во индустријата за јаки за обука на кучиња

Без разлика дали се работи за тест за стареење или за материјал и тест за неговиот финален производ, тоа е од големо значење за нашата фабрика за производство на уреди за обука на кучиња.

април 24, 2023

Статијата напишана подолу главно ја воведува опремата што ја користиме во производството. Ќе користиме рамка за тестирање на стареење и машина за тестирање на високи и ниски температури за да извршиме некои тестови за стареење и тестови на материјали на производите, дознавајќи за значењето на овие тестови и како тие го гарантираат квалитетот на нашите производи.


Употреба на рамка за тест за стареење во фабрика за јака за обука на кучиња

 

Во фабриката за јака за обука на кучиња, тестовите за стареење се најосновните тестови кои ќе ви кажат дали уредот за обука на кучиња е добар. Тие се широко користени во нашата фабрика за тестирање на сите единици вклучени во производите за обука на домашни миленици.


 


Зошто да направите тест за стареење

Зошто можеме да ги знаеме перформансите на производот преку тест за стареење. Пред сè, треба да ја разбереме дефиницијата за стареење. Едноставно кажано, стареењето е процес во кој производот се вчитува и работи под одредена температура, по одреден временски период проверете дали функционалните цели на производот се задоволителни. Затоа, тестирањето за стареење може да ги одреди параметрите како што е очекуваниот животен циклус на производите и компонентите. Преку овие параметри можеме да знаеме какви се перформансите на производот. Земете пример за тестот за стареење на батеријата на нашите фабрички производи, што може да ве направи појасно. Па, во фабриката за јака за обука на кучиња, тестот за стареење на батеријата изгледа вака:

 Производителот на јака за обука на кучиња TIZE генерално користи лавици за тестирање за стареење за експерименти за тестирање на полнење и празнење на батериите, бидејќи батериите се користат во производите за нашите миленици, како што се LED трепкачка јака за кучиња, далечинска јака за обука на кучиња, јака за тренирање на кучиња што се полни, уред за обука со ултразвук, јака за контрола на кората, електронска ограда за домашни миленици, фонтана за вода за мачки, мелница за нокти за домашни миленици и други производи за домашни миленици.


Производите што ги произведувавме мора да го поминат тестот за стареење пред да ја напуштат фабриката. Со поврзување на влезниот терминал за напојување на тестираната батерија или плочка со индикаторот за работниот статус, можеме да ја процениме состојбата на стареењето на батеријата или плочката со набљудување на вклученото и исклучено светло на индикаторот за работниот статус. Тестот за стареење може да ја направи целокупната функција на батеријата побезбедна, бидејќи може да открие дали заштитата за полнење и празнење на батеријата функционираат при полнење и празнење на батеријата.

 

Тестот за стареење е методот што производителот го користи за да тестира како функционира уредот во одредено време со создавање на средина во која уредот работи во вистинска употреба. Без тестот за стареење, производот не може да излезе на пазарот. Нашите уреди за обука на кучиња или други производи за домашни миленици се тестирани за стареење и секоја функција сè уште работи добро. Ако сакате да инвестирате во бизнис со јака за обука на кучиња, не заборавајте дека е важно да направите тест за стареење за уред за обука на кучиња.
Употреба на машина за тестирање со високи ниски температури во фабрика за јака за обука на кучиња

 

Тест машина со висока ниска температура е широко користена за тестирање на топлинските перформанси на различни производи и компоненти. Во тестот за квалитет на животната средина на производите за обука на домашни миленичиња и неговите делови за опрема, ние често користиме машина за тестирање на високи и ниски температури, главно за да ги провериме максималните и минималните температури на кои нашите производи можат нормално да се користат. Општо земено, во основа сите наши производи за обука на домашни миленици, како што се јаките за контрола на лаењето на кучињата и јаките за тренирање на кучиња, може да се складираат и работат во одредена температурна средина, меѓутоа, имајќи предвид дека има многу корисници кои ги користат производите на пониска или повисока температура животната средина. На пример, тие ќе наидат на сурови надворешни средини или климатски услови како што се тропски региони над 40 степени Целзиусови или студени региони под -10 степени Целзиусови.

 


Зошто да се тестира со висока ниска температура на крајниот производ и неговиот материјал

Промената на перформансите на секој дел од производот произведен во фабрика има одредена врска со температурата. Лаиците можеби не знаат дека пластичните материјали се склони кон оштетување на пукање при ниски температури, а промената се случува кај гумените материјали во средини со ниска температура, односно нивната цврстина ќе се зголеми, што ќе резултира со намалување на еластичноста.

 

Затоа, во Р&D и фазата на производство на новите производи TIZE, ќе се спроведат тестови за приспособливост на животната средина на материјалните делови избрани за производот и перформансите на готовиот производ. Тестот бара производот и неговите делови да не се оштетени или да можат нормално да работат под одредени фактори и јачини на животната средина, а сите функционални параметри ги исполнуваат барањата за да се обезбеди квалитетот на производот. Понатаму, дополнителната функција отпорна на експлозија овозможува оваа комора за тестирање да се комбинира со тестот за полнење-празнење, обезбедувајќи температурна средина за различни тестирања на перформансите на батеријата. Без разлика дали се работи за тест за стареење или за материјал и тест за неговиот финален производ, тоа е од големо значење за нашата фабрика за производство на уреди за обука на кучиња.
Обезбедувањето производи со висок квалитет за пазарот и клиентите е нашата мисија која никогаш нема да ја заборавиме. TIZE, професионален добавувач и производител на производи за домашни миленици, користејќи суровини загарантиран квалитет, врвни технологии и модерни машини од основањето, со сигурност можеме да кажеме дека нашите уреди за обука на кучиња се произведени совршено.


Испратете ни порака
Посветени сме на производство на производи со најдобар квалитет по најконкурентни цени. Затоа, искрено ги покануваме сите заинтересирани компании да не контактираат за повеќе информации.


Основни информации
 • Основана година
  --
 • Тип на бизнис
  --
 • Земја / регион
  --
 • Главна индустрија
  --
 • Главни производи
  --
 • Претпријатие правно лице
  --
 • Вкупно вработени
  --
 • Годишна излезна вредност
  --
 • Извозен пазар
  --
 • Соработени клиенти
  --

Recommended

Send your inquiry

Испратете го вашето барање

Изберете друг јазик
English
العربية
Deutsch
Español
français
italiano
日本語
한국어
Português
русский
Afrikaans
አማርኛ
Azərbaycan
Беларуская
български
বাংলা
Bosanski
Català
Sugbuanon
Corsu
čeština
Cymraeg
dansk
Ελληνικά
Esperanto
Eesti
Euskara
فارسی
Suomi
Frysk
Gaeilgenah
Gàidhlig
Galego
ગુજરાતી
Hausa
Ōlelo Hawaiʻi
हिन्दी
Hmong
Hrvatski
Kreyòl ayisyen
Magyar
հայերեն
bahasa Indonesia
Igbo
Íslenska
עִברִית
Basa Jawa
ქართველი
Қазақ Тілі
ខ្មែរ
ಕನ್ನಡ
Kurdî (Kurmancî)
Кыргызча
Latin
Lëtzebuergesch
ລາວ
lietuvių
latviešu valoda‎
Malagasy
Maori
Македонски
മലയാളം
Монгол
मराठी
Bahasa Melayu
Maltese
ဗမာ
नेपाली
Nederlands
norsk
Chicheŵa
ਪੰਜਾਬੀ
Polski
پښتو
Română
سنڌي
සිංහල
Slovenčina
Slovenščina
Faasamoa
Shona
Af Soomaali
Shqip
Српски
Sesotho
Sundanese
svenska
Kiswahili
தமிழ்
తెలుగు
Точики
ภาษาไทย
Pilipino
Türkçe
Українська
اردو
O'zbek
Tiếng Việt
Xhosa
יידיש
èdè Yorùbá
Zulu
Тековен јазик:Македонски